Jak wychować zdrowe emocjonalnie dziecko?

Dziecko jak każdy z nas ma swoją konstrukcję psychiczną. W młodym wieku jest ona jeszcze nie do końca stabilna i uformowana, a zadaniem rodziców jest wspierać dziecko w zdrowym pod względem emocjonalnym wychowaniu.

Jak wychować dziecko zdrowe emocjonalnie?

Rodzice powinni nauczyć dziecko właściwego przeżywania i wyrażania swoich emocji. Przede wszystkim, jeśli chodzi o to, jak wychować dziecko, porozmawiaj o znaczeniu zrozumienia i postrzegania emocji.

Od wczesnego dzieciństwa naucz swoje dziecko rozpoznawania uczuć. Nazwij różne emocje, powiedz, co sam czujesz w danym momencie. Dziecko musi wyraźnie wiedzieć, że nie ma złych ani dobrych emocji. Wszystkie są ważne. I dobrze jest ich doświadczyć. Wiedz, że dzieci cię potrzebują. Ważne jest, aby znaleźć czas i być tam, kiedy twoje dziecko chce się z tobą podzielić emocjami. Słuchaj go.

Jeśli zastanawiasz się jak wychować dziecko, mów o własnych uczuciach. Często powstrzymujemy lub ukrywamy nasze emocje. Ale dzieci doskonale zdają sobie sprawę, kiedy je okłamujemy. Nie bój się mówić o tym, jak się czujesz. Ale w granicach rozsądku. Nie powinieneś przenosić ciężaru swoich emocji na dziecko. Po prostu wyjaśnij, co spowodowało twoją reakcję, jak sobie z tym poradzisz. Wtedy tylko wzbogacasz rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka.

Jak wychować chłopca – nie bój się otwartości

Zastanawiasz się jak wychować chłopca? Znajdź czas dla swojego dziecka. Jeśli masz kilkoro dzieci, bardzo ważne jest, aby każdemu z nich poświęcić indywidualną uwagę.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Każde dziecko inaczej doświadcza i przeżywa emocje. Obserwuj swoje dziecko i jego reakcje, aby nauczyć się go rozumieć i mu pomagać. To, co ważne, jeśli chodzi o to, jak wychować chłopca, to nie ignoruj emocji swojego dziecka!

Z punktu widzenia osoby dorosłej czasami dzieci mogą przesadnie reagować na zwykłe rzeczy. To, co dla nas jest nonsensem, dla małego człowieka jest katastrofą. Nie ignoruj jego emocji. Pomóż je zrozumieć i żyć nimi razem. Rozmawiaj o emocjach innych. Powiedz dziecku, że każda osoba jest w stanie odczuwać emocje. Dziecko musi nauczyć się okazywać empatię innym, współczuć i wspierać.

Pozwól dziecku wyrazić siebie. Nie zmuszaj dziecka do zachowania się tak, jak byś chciał. Niech będzie sobą. Nie wolno tłumić jego emocji i uczuć. Porozmawiaj o znaczeniu zrozumienia i postrzegania emocji. Od wczesnego dzieciństwa naucz swoje dziecko rozpoznawania uczuć. Nazwij różne emocje, powiedz, co sam czujesz w danym momencie.

Jak wychować chłopca

Jak wychować dziewczynkę bez stereotypów?

Dzieci zmieniają się wraz z wiekiem, a rodzice muszą szybko reagować na te zmiany. Jednak dzieci w każdym wieku (a także dorośli) mają pięć podstawowych potrzeb emocjonalnych: potrzebę szacunku, potrzebę poczucia wartości, potrzebę akceptacji, potrzebę poczucia więzi z innymi oraz potrzebę bezpieczeństwa.

Zastanawiając się jak wychować dziewczynkę, pamiętaj, że dziecko musi być szanowane jako osoba niezależna z własną wolą i pragnieniami. W przeciwnym razie jej samoocena będzie niska. To, co ważne jeśli chodzi o to jak wychować dziewczynkę, to musisz wyeliminować ze swojego życia kłamstwo.

Fałsz zabija zaufanie. Jednak wielu dorosłych uważa, że okłamywanie dzieci jest w porządku. Czasami rodzice składają obietnicę i jej nie dotrzymują, uniemożliwiając dziecku zrozumienie istoty kłamstwa. Później, karząc syna lub córkę za kłamstwo, pogarszają sytuację. Jeśli dorośli nie chcą wychowywać dziecka na kłamcę, sami powinni postępować uczciwie.

Jeśli dziecko popełni błąd lub nie jest posłuszne, a rodzice w odpowiedzi wyzywają je lub poniżają słowem, intonacją lub czynem, prowokują dziecko do takiej samej reakcji lub wycofania. Kochający rodzice powinni zrozumieć przyczyny niestosownych działań syna lub córki i pomóc im zachowywać się inaczej. Za każdym razem, gdy rodzice „połowicznie słuchają dziecka”, przerywają w połowie zdania, nie zwracają na nie uwagi i ignorują je, okazują brak szacunku. Wielu rodziców nie pozwala dziecku nie tylko wyrazić swój punkt widzenia, ale także odpowiedzieć na skierowane do niego pytanie. to podstawowe błędy jeśli chodzi o wychowanie dziecka. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz